Druk sublimacyjny na tkaninach
Druk sublimacyjny na tkaninach
Czy zastanawialiście się kiedyś, skąd biorą się kolorowe wzory i grafiki na ubraniach lub elementach wyposażenia domu, takich jak poduszki czy zasłony?
Druk sublimacyjny - nauka w służbie przemysłu
Sublimacją, a właściwie termosublimacją, nazywamy rodzaj pośredniego druku transferowego, umożliwiającego przenoszenie grafik na materiały tekstylne. To nic innego, jak zjawisko chemiczne polegające na bezpośrednim przejściu ze staniu stałego do gazowego, z pominięciem staniu ciekłego. Potrzebna jest do tego odpowiednio wysoka temperatura oraz ciśnienie. I to w zasadzie tyle, jeśli chodzi o zagadnienie sublimacji i jej naukową genezę. Definicja procesu chemicznego, o jakim mówimy to jednak tylko jeden z warunków, aby to co nazywamy drukiem sublimacyjnym przerodziło się w gotowy produkt.
Od czego zacząć przygodę z sublimacją? Zacznijmy od grafiki.
By uzyskać finalny efekt w postaci nadruku na materiale (tkaninie lub dzianinie) należy przygotować odpowiedni projekt. Może to być zdjęcie, napis, elementy grafiki wektorowej lub też połączenie wszystkich powyższych. Należy jednak podkreślić, że poruszamy zagadnienie druku na urządzeniach cyfrowych, więc nasze pomysły musimy tworzyć w oparciu o służące do takich celów programy graficzne. Mogą to być wszelkiego rodzaju narzędzia i aplikacje do obróbki zdjęć czy tworzenia grafik wektorowych (krzywe wektorowe). Wszelkie prace stworzone na papierze ciężko będzie wykorzystać w procesie druku. Trzeba jednak pamiętać, iż nawet grafika stworzona za pomocą najlepszego komputera czy tabletu graficznego musi posiadać odpowiednią jakość, gdyż bez tego, jej późniejsze wykorzystanie może zakończyć się niepowodzeniem. Musimy mieć to na uwadze szczególnie w przypadku grafiki rastrowej (zdjęć, etc.), której w odróżnieniu od grafiki wektorowej nie można wielokrotnie przetwarzać i nawet zbyt duże jej powiększenie może spowodować utratę jakości.
Jeśli chcesz rozpocząć działania idące w kierunku tworzenia wzorów i wykorzystywania ich w procesie sublimacji, skorzystaj z porad grafika lub wyspecjalizowanej w tej dziedzinie drukarni.
Park maszyn - motor napędowy druku sublimacyjnego
Następnym etapem pracy przy wykorzystaniu grafiki w procesie druku, są maszyny.
Lata doświadczeń w tej gałęzi przemysłu sprawiły, że dający niegdyś jedyną możliwość odwzorowania grafik na materiale sitodruk, został wyparty przez nowocześniejsze i dające o wiele więcej możliwości techniki druku. Znane nam dziś maszyny mogą drukować nie tylko na przeznaczonym do tego papierze, ale i bezpośrednio na materiale, co staje się coraz częściej wykorzystaną metodą przenoszenia obrazu na tekstylia. Co jednak tyczy się wspomnianych maszyn drukujących - potocznie nazywanych ploterami - muszą zostać spełnione określone kryteria, aby proces był w ogóle możliwy.
Są to:
- Papier
I nie jest to wcale zwykły, znany nam papier. Ten przeznaczony do sublimacji określa się mianem papieru transferowego. Skojarzenia związane z jego nazwą są słuszne. Jest on bowiem nośnikiem obrazu w drodze z plotera na tkaninę lub dzianinę i aby mógł spełnić kryteria druku cyfrowego, cechuje się świetną wchłanialnością tuszu z plotera oraz lepszym odwzorowaniem obrazu. W dotyku sprawia wrażenie lekko klejącego się.
- Tusz
W odróżnieniu od znanych nam tuszów i tonerów do biurowych urządzeń drukujących, te dedykowane ploterom, charakteryzują się o wiele większym zaawansowaniem, gdyż muszą sprostać procesowi chemicznemu, zwanemu potocznie sublimacją. Przeniesiony na papier tusz, doskonale się wchłania, a pod wpływem wysokiej temperatury oraz nacisku, uwalnia gazy umożliwiające przenieść grafikę na materiał.
- Konfiguracja maszyn
To ona sprawia, że obraz widziany na ekranie komputera będzie finalnie tym, co chcemy uzyskać. Wymaga to niekiedy wykonania wielu prób. Ustawianie maszyn pod kątem druku nie jest zadaniem łatwym i wymaga ogromnej wiedzy i doświadczenia w pracy z ploterami i programami do eksportu plików na te właśnie maszyny.
Materiał do druku sublimacyjnego
Nieodzownym elementem technologii sublimacji jest wybór odpowiedniego materiału, który będzie wykorzystany w całym procesie.
W ofercie marki Himmeltek, znajduje się wiele rodzajów tkanin przeznaczonych do druku.
Z powodzeniem możemy je wykorzystać do produkcji:
- Elementów wystroju wnętrz takich jak zasłony, obrusy, poduszki, narzuty (Tkanina Panama)
- Legowisk dla zwierząt, leżaków, markiz, plecak, toreb (Tkanina Oxford)
- Pikowanych kurtek, peleryn fryzjerskich, toreb, śpiworów, kamizelek (Ortalion)
- Odzieży roboczej i turystycznej oraz toreb (Drelich)
- Odzieży sportowej, kominów sportowych, bluzek, pokrowców na krzesła (Dzianina)
Wymienione rodzaje materiałów występują w gotowym do zadruku kolorze białym. Oczywiście mają one swoje odpowiedniki w innych kolorach. Trzeba mieć jednak na uwadze, że wykorzystywanie do druku sublimacyjnego tkaniny w barwie innej niż biała, sprawi że grafika jaką przygotowaliśmy, będzie niemal niewidoczna.
Pośród wielu przeznaczonych do sublimacji materiałów, są takie, które się do tego nie nadają, a próby wykorzystania ich w tym procesie są skazane na niepowodzenie.
Przykładem takiego materiału jest bawełna, przez którą farba drukarska przesiąka, pozostawiając jedynie blady ślad, zamiast utrwalać obraz na jej powierzchni.
Materiały przeznaczone do druku transferowego (sublimacji) to przede wszystkim tkaniny i dzianiny poliestrowe lub takie, w składzie których przeważają włókna syntetyczne.
Druk na materiale - sublimacja w praktyce
Ostatnim i zarazem najważniejszym w procesie sublimacji etapem, jest obrazowanie naszej graficznej wizji na tkaninie. Nawet jeśli nie zdecydowaliśmy się na wcześniejsze przeniesienie grafiki na papier, a druk odbywa się bezpośrednio z maszyny drukarskiej na materiale koniec tego etapu wieńczy dzieło.
Materiał - niezależnie, czy będzie to tkanina czy dzianina - wprowadzany jest do maszyny, posiadającej rozgrzany do odpowiednio wysokiej temperatury wałek bądź prasę. Wówczas rozpoczyna się magia sublimacji.
Opisywany wcześniej tusz, naniesiony na papier transferowy, wnika w strukturę tkaniny i odciska na niej obraz. Dzieje się tak wskutek nacisku prasy oraz wysokiej temperatury. Druk na materiale, charakteryzuje się ogromną trwałością. Jest odporny na działanie czynników atmosferycznych, pranie i prasowanie.
Możliwości jakie daje druk sublimacyjny:
- Stosowanie nieograniczonej ilości kolorów,
- Bardzo dobra jakość nadruków i odwzorowanie na materiale oraz głębia barw,
- Trwałość nadruków na pranie,
- Wysoka odporność na działanie czynników atmosferycznych, takich jak promienie słoneczne czy skrajne temperatury, dzięki czemu tkanina utrzymuje swoje właściwości i nie blednie.
Mamy nadzieję, że choć trochę wytłumaczyliśmy Wam na czym polega technologia sublimacji, i że rozwieje to Wasze wątpliwości związane z wykorzystaniem tej niezwykłej technologii, a tych którzy już z niej korzystają, powyższy tekst utwierdzi w przekonaniu, jak wiele możliwości drzemie w tej technice druku.
By sprostać oczekiwaniom naszych klientów, przygotowaliśmy szeroką ofertę wzorów gotowych do druku. Znajdziecie tam wiele ciekawych grafik, które z pewnością Was zainspirują i pozwolą zainteresować wielu Waszych odbiorców.