Top Home

Tkaniny żakardowe - synonim elegancji i luksusu

‹ wróć

TKANINY ŻAKARDOWE

 

PRODUKCJA

 

Tkaniny żakardowe to materiały wymagające złożonych procesów produkcyjnych, jednak trud włożony w ich wykonanie pozwala na uzyskanie niezwykle ozdobnych, skomplikowanych wzorów kwiatowych, geometrycznych lub ornamentów nawiązujących do roślinności.

 

Wzory żakardowe powstają na krosnach wyposażonych w mechanizm Żakarda (Jacquarda). Nazwa mechanizmu pochodzi od nazwiska jego twórcy Josepha Marie Jacquarda, który w XVIII w. udoskonalił tradycyjne krosno. Jacquard opracował nowe urządzenie przesmykowe do tworzenia wielkoformatowych, wielobarwnych, złożonych wzorów, które pozwalało na tkanie portretów, ornamentów i scen rodzajowych.

 

RODZAJE ŻAKARDÓW

 

Jedne z najbardziej dekoracyjnych tkanin, jakimi są żakardy, możemy podzielić na trzy grupy:

 

  • gobeliny żakardowe - imitacje gobelinów, które tradycyjnie wyrabiane są ręcznie. Produkowane są na krosnach żakardowych z użyciem nitek wątku w wielu kolorach. W technice tej powstają płaskie, barwne tkaniny tzw. "fałszywe" gobeliny.

 

  • żakardy brokatowe - tkaniny z wypukłymi wzorami naśladującymi haft. Często do produkcji brokatów wykorzystywane są metaliczne, połyskujące nici m.in. srebrne i złote.

 

  • adamaszki żakardowe - delikatne, lekkie tkaniny produkowane z cienkich nitek, które pozwalają na uzyskanie połyskujących wzorów. Najczęściej tkane w jednobarwne, ozdobne motywy roślinne, ale także paski i desenie geometryczne. Zwykle wykorzystywane są jako materiały na obrusy i serwety.

 

ZASTOSOWANIE TKANIN ŻAKARDOWYCH:

 

Tkaniny żakardowe to synonim elegancji, luksusu i wysokiej jakości. Szczególnie dekoracyjne tkaniny, jakimi są żakardy, stosuje się do produkcji:

 

  • barwnych obrazów, portretów, nowoczesnych obrazów geometrycznych tkanych maszynowo
  • eleganckiej odzieży m.in. sukienek, marynarek, spodni z bogatymi, złożonymi wzorami żakardowymi
  • artykułów dekoracyjnych do użytku codziennego oraz podczas świąt, takich, jak obrusy, serwety, bieżniki na stoły
  • eleganckich, luksusowych pościeli żakardowych, które doskonale odnajdują się w stylu glamour

 

W ofercie marki Himmeltek znajdziesz żakardy adamaszkowe i brokatowe, które już od wielu lat cenione są przez naszych klientów do produkcji konfekcji stołowej. Z tkaniny żakardowej uszyjesz stylowe obrusy plamoodporne, które sprawdzą się podczas rodzinnych spotkań, ale także dla sal bankietowych lub restauracyjnych. Jednokolorowe żakardy stworzą oprawę dla wyjątkowych uroczystości takich, jak Ślub lub Chrzest Święty.

 

Zapoznaj się z naszą ofertą na obrusy ze wzorami żakardowymi:

 

OBRUS 140x240

OBRUS 140x220

 

Chcesz kupić tkaniny żakardowe w ilościach hurtowych? Skontaktuj się z nami:

 

Biuro Obsługi Klienta (poniedziałek-piątek, 8:00 - 16:00)

Telefon: +48 42 233 83 88  

E-mail: bok@himmeltek.pl